fbpx

Jestem niewystarczająca. Kim jest wewnętrzny krytyk i jak nauczyć się samoakceptacji?

Czujesz ścisk w żołądku, oblewasz się rumieńcem, Twoje serce za chwilę wyskoczy z klatki piersiowej, a Twoją głowę zalewają myśli: „no i co ja znowu narobiłam?!”, ,,znowu tego nie wiem”, ,,powinnam być lepsza”, ,,jestem niewystarczająca”, ,,zaraz powiem jakąś głupotę”, ,,co oni o mnie pomyślą?”. Jeżeli to, co teraz przeczytałaś, brzmi jak scena z Twojego życia, może to oznaczać, że Twój wewnętrzny krytyk pracuje na pełnym etacie.

Kim jest wewnętrzny krytyk?

Wewnętrzny krytyk to głos, który ocenia Ciebie samą w surowy sposób, próbując odwieść Cię od podejmowania ryzyka, a w konsekwencji od osiągania swoich celów i spełniania marzeń. Skąd bierze się ten głos i dlaczego w ogóle mówi? Proces kształtowania wewnętrznego krytyka opiera się na doświadczeniach z dzieciństwa, sposobach, w jakich mówili do nas rodzice, nauczyciele, a w późniejszych okresach rozwojowych kolejne znaczące dla nas osoby. Nasz sposób myślenia o sobie bazuje m.in. na tym, co jako dziecko słyszałyśmy od innych na swój temat, jaki był stosunek naszych najbliższych do ponoszonych przez nas porażek i jakiego rodzaju wzmocnień doświadczałyśmy.

Wewnętrzny krytyk to część Twojej psychiki. Jest to część, która posługuje się schematami, których przez lata się nauczyła, a które są dla Ciebie krzywdzące. Chociaż niełatwo to zrozumieć, ten wewnętrzny głos, jako część Ciebie, pragnie się o Ciebie zatroszczyć. Robi to jednak w sposób, który zamyka Cię w skorupie wewnętrznego komfortu i jednoczesnej rezygnacji i braku wiary w swoje możliwości. Robi to po to, by Cię chronić. Jako dorosła kobieta, zaczynasz dostrzegać, że ten głos Cię rani i sprawia, że nie potrafisz uwierzyć, że jesteś wartościowa, piękna, wyjątkowa. Zaczynasz czuć, że nie takiej troski pragniesz dla siebie.

Jak radzić sobie z wewnętrznym krytykiem?

Głos, o którym czytasz, to głos wewnątrz Ciebie, którym możesz się zaopiekować i przekształcić go w Twojego sprzymierzeńca. Sprzymierzeńca, który będzie przypominał Ci, że jesteś wystarczająca i nie musisz niczego udowadniać sobie, czy innym. Czy nie wspaniale byłoby słyszeć w głowie właśnie takie zapewnienia zamiast nagan, które tak często serwuje Ci Twój krytyk? Jest to możliwe. Realne. Osiągalne.

Przyjaźń z wewnętrznym krytykiem to pierwszy krok na drodze do spełnienia, ciepła, miłości i wyrozumiałości dla siebie samej. Wyrozumiałość dla siebie to wolność od zastanawiania się, czy wszystko, co powiedziałaś na spotkaniu było odpowiednie. Wolność od odgadywania tego, co mogli pomyśleć o Tobie inni. Wyrażanie siebie bez lęku o to, jak zostaniesz odebrana.

Czym jest wewnętrzne piękno kobiet?

Wspomniana wolność pozwala odkrywać Twoje wewnętrzne piękno. Wolność od osądów wobec siebie, prowadzi do pełni życia i odnalezienia harmonii i wewnętrznego spokoju. Doświadczanie głębi tych uczuć, to doświadczanie swojego piękna i patrzenie na siebie z zachwytem. Patrzenie na siebie i swoją wyjątkowość. Dostrzeganie tej wyjątkowości i cieszenie się nią. Powiedzenie sobie z pełną świadomością: jestem piękna, jestem wartościowa. ,,Jestem, kim jestem i to wszystko, kim jestem”(1). 

Co przybliży Cię do samoakceptacji?

Jednym ze sposobów nawiązania kontaktu ze swoim wnętrzem jest praktyka wsłuchiwania się w siebie. Kilka minut spędzone w ciszy każdego dnia, położenie dłoni na sercu, medytacja, patrzenie sobie głęboko w oczy w lustrze, to tylko niektóre z praktyk pomocnych w nawiązywaniu kontaktu ze sobą i dostrzeganiu tego, jak wyjątkową kobietą jesteś. Odkrywanie siebie to proces, który trwa przez całe życie. Im bardziej siebie poznajemy, tym bardziej siebie same zaskakujemy i tym większymi przyjaciółkami stajemy się dla siebie samych.

Magda Szawara

______

1- Elzie Crisler Segar, Popeye

Inspiracje do artykułu:

  • Ewa Konarowska, Katarzyna Miller, Chcę być kochana tak, jak chcę
  • Dove, Szkice Prawdziwego Piękna
  • Paz Torrabadella, Inteligencja Emocjonalna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *