fbpx

Jak zmienić swoje życie

człowiek kroczący po wysokich schodach

Czy wiesz, że minęło już 131 dni od Globalnego Święta Noworocznych Postanowień? Jakie emocje w związku z tym odczuwasz? Radość, spełnienie, a może frustracja, że po raz kolejny dałeś się namówić na karnet na siłownie, przeczytanie 52 książek albo zadbanie o siebie?

Ponoć Albert Einstein powiedział: „Szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów”. Pomimo corocznych ostrzeżeń, że to nie działa w ten sposób, dajemy się wciągnąć w tą kulturową pułapkę. A więc co działa?

Jak odnaleźć cel życiowy?

Z pomocą przychodzi nam Tom Ziglar, który w książce Wybierz sukces pokazuje, że zmiana to efekt ciągłej pracy nad nawykami. Nie jest możliwe wykorzenienie złego nawyku, a droga prowadzi poprzez zastąpienie złego sposobu postępowania dobrym.

Według autora jednym z najważniejszych narzędzi do zmiany jest koło życia. Pozwala ono na zwiększenie świadomości, w jakim miejscu rozwoju się znajdujemy. Dzięki niemu możemy też poszerzyć naszą percepcję. Część z nas (w tym ja) zmaga się często z myśleniem tunelowym. Fiksujemy się na danym problemie i nie widzimy nic poza nim. Dla przykładu: kiedy pokłócimy się z kimś dla nas ważnym, utrudnia nam to pracę, inne relacje, cieszenie się z życia. Tak, jesteśmy integralni, wierzę w całościowe podejście do człowieka, ale zdarza się, że zawężenie sytuacyjne całkowicie wycina nas z rzeczywistości. Dlatego patrząc na koło życia, mogę powiedzeć: „Hej! w kwestii relacji jest słabo, ale popatrz masz dobrą pracę, radość w małżeństwie”. Z drugiej strony możesz zauważyć, że w kwestiach zawodowych przebijasz skalę, ale twoje zdrowie jest na 1.

To może będzie banał, ale żeby coś zmienić potrzebny jest cel. Książki rozwojowe pełne są metod ich wyznaczania, ale wszystkie zgadzają się w jednym MUSISZ ZNAĆ CEL. Wyobrażasz sobie efekt wędrówki górskiej, która nie ma celu? Idziesz kolejną już godzinę, każdy krok męczy twe obolałe stopy, a Ty nie wiesz właściwie, gdzie iść? Albo wybierasz się na dworzec, stoisz 15 minut w kolejce, a kiedy jesteś już przy okienku, kasjerka pyta: „Gdzie Pan jedzie”, a Ty odpowiadasz: “Nie wiem”.

Autor przedstawia nam swoją metodę wyznaczania celów w 7 krokach:

  • Krok 1: Rozpoznaj swój cel.
  • Krok 2: Wymień korzyści płynące z osiągnięcia tego celu.
  • Krok 3: Wymień główne przeszkody na drodze.
  • Krok 4: Wymień potrzebne umiejętności i wiedzę.
  • Krok 5: Wymień osoby, grupy, firmy oraz organizacje, z którymi konieczna będzie współpraca.
  • Krok 6: Stwórz plan działania.
  • Krok 7: Wyznacz termin.

W książce Tom Ziglar pisze: „Jeśli żyjesz, nie kierując się celem, wiatry życia zabiorą cię w miejsca, w które nigdy nie chciałeś się udać”.

Co pomaga wyznaczać cele życiowe?

Po zaprezentowaniu swojego rozwiązania autor pokazuje, jak zastosować je do poszczególnych elementów naszego życia. Osiągnięcie sukcesu w żadnej dziedzinie nie przychodzi z łatwością. Dlatego w tej wędrówce mamy trzech sprzymierzeńców:

  • PRAGNIENIA (pozwalają nam sprecyzować cel, określić czego tak naprawdę chcemy);
  • NADZIEJĘ (kiedy wyobrazimy sobie przyszłość, uwierzymy, że jest możliwa do zrealizowania, mamy większą szansę na powodzenie);
  • DETERMINACJĘ (ciężka i wytrwała praca, odkrywanie umiejętności i wzmacnianie ich, zmiana przekonań).

Mam nadzieję, że pomogłem Ci zrozumieć, że cele są ważne. Czasem mam tak, że chciałbym przestać planować, wyznaczać cele, trochę podryfować. Za każdym razem, kiedy idę za tym głosem, doświadczam, że jeśli ja nie określę, gdzie chcę iść, ktoś wybierze za mnie.

Rafał Cempel

Tom Ziglar

Wybierz sukces

Jak zastąpić złe nawyki dobrymi i krok po kroku zmienić swoje życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *