fbpx

Odważ się żyć twórczo!

uśmiechnięta dziewczyna i kolorowymi dłońmi

Rafał Cempel

Znam wiele osób utalentowanych w różnych dziedzinach, które swoje ogromne umiejętności często traktują jako dodatek do życia zawodowego. Gdzieś w środku serca czują, że chcieliby utrzymywać się z malowania, blogowania, muzykowania i jeszcze innych talentów. Najczęściej strach i wewnętrzny krytyk powstrzymują je przed tym, żeby zacząć żyć ze swojej pasji. W swojej głowie słyszą: „Nie poradzisz sobie”, „To, co robisz, jest za słabe”, „Co powie rodzina?” „Z tego nie da się żyć”, „Wiesz, ilu jest malarzy, blogerów, muzyków? itd. Te głosy sabotują często nawet najmniejszą myśl o próbie poświęcenia się temu, co naprawdę ich pociąga.

Widzimy jednak, że są osoby, które podjęły to ryzyko i dziś dzielą się z nami swoją drogą do sukcesu. Jedną z nich jest Chase Jarvis. W swojej książce „Żyj twórczo” pokazuje krok po kroku, jak zająć się swoimi talentami, żeby stały się one naszą pracą. Autor jest m.in. znanym fotografem specjalizującym się w zdjęciach sportów ekstremalnych (polecam zobaczyć – są naprawdę obłędne) oraz twórcą platformy edukacyjnej CreativeLive, na której prowadzone są szkolenia z różnych dziedzin branży kreatywnej.

W swej książce Chase dzieli się tym, jak dotarł do miejsca, w którym obecnie jest. Pokazuje, że za decyzją o kreatywnym życiu stoi praca z własnymi przekonaniami, wysiłek włożony w ulepszanie swoich umiejętności, dobra organizacja pracy i działanie, dużo działania. Odbiega to zdecydowanie od popularnej wizji artysty, który wyjeżdża do chatki w lesie, by czekać na wenę czy inne natchnienie. Wiele osób z branży kreatywnej pokazuje, że siada do malowania, pisania, muzykowania jak do normalnej pracy na 8,10,12 godzin dziennie.

Jako jeden z pierwszych kroków Jarvis poleca próbowanie różnych form twórczości, żeby odkryć swoją indywidualną drogę. Wiele jest w tym wątków autobiograficznych, nie brakuje opowieści o bolesnych porażkach. Autor nie zapewnia łatwego sukcesu, raczej pokazuje go jako owoc ćwiczeń, prób, podnoszenia się z upadków. Zwodzi nas często iluzja natychmiastowego sukcesu sportowców, aktorów, piosenkarzy, ale prawda jest taka, że stoi za tym ciężka i wytrwała praca. Odważysz się?

Chcąc podążać ścieżką zgodną z biciem twojego serca, będziesz musiał zmierzyć się z wieloma pytaniami, m.in.: „Czy będę się w stanie z tego utrzymać?”, „Czy jestem wystarczająco dobry?” albo „Co na to inni?”.

Pieniądze nie muszą przyjść od razu, a żyć z czegoś trzeba, więc jeśli nie masz pewności, nie rzucaj pracy na etacie tylko systematycznie, w miarę możliwości i rozwoju, powiększaj udział czasowy twórczości w swoim rozkładzie dnia. Oczywiście, zapewniając sobie środki finansowe niezbędne do życia.

Warto zweryfikować swoje umiejętności najpierw wśród zaufanych ludzi. Oni z szacunkiem pomogą Ci ocenić, czy to, co robisz, ma jakość czy nie. Bądź otwarty na ich zdanie. Sam mam doświadczenie, że gdy kilkanaście lat temu próbowałem swoich sił w grze na gitarze, tak bardzo chciałem to robić, że nie przyjmowałem żadnej krytyki. Dziś wiem, że nie mam poczucia rytmu (sic!), za każdym razem, kiedy myślę o powrocie do gry, uświadamiam sobie, że to nie ma sensu. Może być jednak tak, że robisz coś świetnie, ale z lęku nie pokazujesz tego światu. Chcę Ci powiedzieć, że nigdy nie będzie odpowiedniego momentu.

Ludzie będą mieli różne zdanie na temat twojego wyboru, ale liczy się to, co masz w sercu. Możesz usłyszeć: „Co to za praca, zajmij się czymś porządnym, z tego nie da się żyć” i inne takie rzeczy. Musisz pamiętać, że to ostatecznie Ty odpowiadasz za swoje życie i co z nim zrobisz. Na myśl przychodzi mi główny bohater serialu „Shtisel”, Akiva. Ma ogromny talent malarski, a jego ojciec przez prośby i groźby próbuje namówić go do „normalnej” pracy. W jednej ze scen Akiva mówi, że tak się po prostu nie da żyć, że życie bez pasji nie jest życiem.

Jeśli zastanawiasz się czy ruszyć z malowaniem, graniem, blogowaniem czy inną formą kreatywności, przeczytaj koniecznie książkę Chase’a Jarvisa „Żyj tworczo” i nie zwlekaj!

Chase Jarvis

Żyj twórczo

Poznaj siłę kreatywności, zbuduj dobre nawyki i osiągnij sukces