fbpx
Mariusz Czaja siedzący w fotelu psychoterapeuty

Mariusz Czaja – psychoterapeuta, coach

Jestem psychoterapeutą w trakcie całościowego szkolenia w Szkole Psychoterapeutów w Instytucie Integralnej Psychoterapii Gestalt w Krakowie oraz certyfikowanym coachem.

Pomagam w dokonywaniu życiowych zmian, radzeniu sobie z lękiem,  kryzysami osobistymi, przytłoczeniem przez silne emocje, problemami w relacjach czy brakiem pewności siebie.

W jakich problemach mogę Cię wesprzeć?

Na sesje psychoterapeutyczne ze mną zapraszam osoby, które potrzebują pomocy i wsparcia psychologicznego w związku z cierpieniem, którego doświadczają, a w szczególności:

 • doświadczające nadmiernego lęku i napięcia,
 • przeżywające przewlekły smutek uniemożliwiający im podejmowanie ważnych aktywności,
 • mające problem z brakiem pewności siebie,
 • chronicznie zamartwiające się wszystkim,
 • mierzące się z problemami w relacjach prywatnych i zawodowych,
 • potrzebujące dokonać zmian w swoim życiu,
 • doświadczające objawów psychosomatycznych,
 • przeżywające życiowe kryzysy, związane ze stratą czy możliwością utraty najbliższych, ważnych relacji czy źródeł utrzymania,
 • odczuwające brak sensu i motywacji w życiu,
 • doświadczające nadmiernych wahań emocji, które uniemożliwiają im normalne funkcjonowanie,
 • przeżywające kryzysy związane z dorastaniem i dojrzewaniem,
 • zmagające się z wyzwaniami powstającymi na skutek różnic kulturowych.

Jako coach specjalizuję się w pracy z liderami we wszelkich dziedzinach życia: menadżerami, liderami organizacji i grup nieformalnych, nauczycielami, wychowawcami, rodzicami. Pomagam im w odnalezieniu się w ich liderskich rolach, przeprowadzam przez sytuacje kryzysowe i wymagające twórczych dostosowań do zmieniających się warunków, przygotowuję do nowych wyzwań i zadań, które przed nimi stoją.

Wspieram również osoby rozważające zmiany w karierze zawodowej lub też poszukujące swojej ścieżki w tym zakresie, pomagając im rozpoznać, jaka droga jest najlepsza dla realizacji potencjału, którym dysponują.

O mnie

W swojej pracy łączę podejście humanistyczno-doświadczeniowe (z jego koncentracją na relacji, poszerzaniu świadomości, całościowym podejściem do osoby i kontekstu, w jakim jest zanurzona) z poznawczo-behawioralnym i skoncentrowanym na rozwiązaniach (TSR) (uwzględnienie badań skuteczności poszczególnych interwencji terapeutycznych, nacisk na praktykowanie zmiany zachowania, rola wartości i stawiania celów).

Wierzę, że tym, co umożliwia rzeczywistą zmianę, jest połączenie akceptacji i zaangażowanego działania. Do wartości, które są dla mnie najważniejsze, należą autentyczność, empatia, uważność, ciekawość i twórczość. W wolnym czasie uwielbiam spotykać się z przyjaciółmi, słuchać, czytać, wędrować i chodzić do teatru.

Moją misją jest wspierać ludzi w tym, aby żyli pełnią życia, to znaczy mieli dostęp do życiowej energii oraz pełny, autentyczny i wspierający kontakt ze sobą i z innymi osobami.

Wykształcenie i doświadczenie zawodowe

Ukończyłem Program Pomocy Psychologicznej w Instytucie Integralnej Psychoterapii Gestalt w Krakowie, jak również szkolenie z terapii schematów. Jestem absolwentem Szkoły Profesjonalnego Coachingu w Instytucie Psychoedukacji i Rozwoju Integralnego w Krakowie, Szkoły Liderów oraz Studium Zarządzania i Biznesu UJ.

Kierowałem teatrem, byłem prezesem stowarzyszenia, redaktorem naczelnym czasopisma, dyrektorem wydawnictwa. Napisałem doktorat, dwie prace magisterskie, kilkadziesiąt artykułów naukowych i wystąpień konferencyjnych. Mam doświadczenie ze staży badawczych w USA (Stypendium Fulbrighta) i Finlandii. Stale rozwijam się przez warsztaty, szkolenia, lektury, a nade wszystko przez autentyczne spotkania z ludźmi, które bezustannie pozostają tym, co cenię w życiu najbardziej.

Opinie

Sesje coachingowe z Mariuszem oceniam bardzo wysoko. Każde spotkanie było inspirujące, otwierało mi głowę, zmuszało do wysiłku. Było efektywne. Mariusz jest bystrym obserwatorem i wytrawnym słuchaczem, dobrze definiuje problemy i stawia celne pytania. Jest doskonałym rozmówcą, po prostu fachowcem w tym co robi. Nie bez znaczenia w mojej ocenie jest również fakt, że może czerpać ze swojego wieloletniego doświadczenia bycia szefem i liderem. Zdecydowanie polecam!

Piotr, team leader

Proces coachingowy z Mariuszem pomógł mi odkryć perspektywy, których na początku nie dostrzegałam. Zaczynałam z dużym niepokojem, poczuciem chaosu, niepewnością, stale towarzyszącym „nie wiem”. Mariusz, dzięki swojej uważności i odpowiednio dobranym pytaniom, pomagał mi przyglądać się ze spokojem poszczególnym elementom, które składały się na mój cel. Często przed spotkaniami tworzyłam sobie wyobrażenie tego, jak sesja może wyglądać i że właściwie nic nie może mnie zaskoczyć. Tymczasem Mariusz zapraszał mnie do wkroczenia na zupełnie nowe ścieżki, niewidoczne do tej pory. Słuchał tego, co mówię (a czasami mówię dużo i wyciągam wiele wątków), pomagał wyciągać z potoku słów to, co najważniejsze. Wspierał też w stawianiu kolejnych kroków. Podczas sesji czułam się bezpiecznie i wiedziałam, że z pełnym zaufaniem mogę dzielić się tym, co dla mnie ważne. Po spotkaniach miałam energię do działania w zgodzie ze sobą. Bardzo polecam pracę z Mariuszem!

Adriana, HR Business Partner

Jestem wdzięczny Mariuszowi za towarzyszenie na każdym etapie coachingu: od wprowadzenia w ten proces, przez ustalenie pierwszych celów, po wdrażanie realnych zmian w życiu. W czasie naszych spotkań zyskałem świeżą perspektywę na swoje wewnętrzne „ja” i zwiększyłem świadomość samego siebie. Mariusz zadawał mi trafne pytania i proponował różnorodne narzędzia, które efektywnie pomagały mi osiągać swoje cele. Jestem tym doświadczeniem zbudowany i zainspirowany do dalszego rozwoju osobistego.


Paweł, team leader