fbpx
Mariusz Czaja siedzący w fotelu psychoterapeuty

Mariusz Czaja – psychoterapeuta, coach

Jestem psychoterapeutą w trakcie całościowego szkolenia w Szkole Psychoterapeutów w Instytucie Integralnej Psychoterapii Gestalt w Krakowie oraz certyfikowanym coachem. Pracuję pod stałą superwizją.

Pomagam w dokonywaniu życiowych zmian, radzeniu sobie z lękiem,  kryzysami osobistymi, przytłoczeniem przez silne emocje, problemami w relacjach czy brakiem pewności siebie.

W jakich problemach mogę Cię wesprzeć?

Na sesje psychoterapeutyczne ze mną zapraszam osoby, które potrzebują pomocy i wsparcia psychologicznego w związku z cierpieniem, którego doświadczają, a w szczególności:

 • doświadczające nadmiernego lęku i napięcia,
 • przeżywające przewlekły smutek uniemożliwiający im podejmowanie ważnych aktywności,
 • mające problem z brakiem pewności siebie,
 • chronicznie zamartwiające się wszystkim,
 • mierzące się z problemami w relacjach prywatnych i zawodowych,
 • potrzebujące dokonać zmian w swoim życiu,
 • doświadczające objawów psychosomatycznych,
 • przeżywające życiowe kryzysy, związane ze stratą czy możliwością utraty najbliższych, ważnych relacji czy źródeł utrzymania,
 • odczuwające brak sensu i motywacji w życiu,
 • doświadczające nadmiernych wahań emocji, które uniemożliwiają im normalne funkcjonowanie,
 • przeżywające kryzysy związane z dorastaniem i dojrzewaniem,
 • zmagające się z wyzwaniami powstającymi na skutek różnic kulturowych.

Jako coach specjalizuję się w pracy z liderami we wszelkich dziedzinach życia: menadżerami, liderami organizacji i grup nieformalnych, nauczycielami, wychowawcami, rodzicami. Pomagam im w odnalezieniu się w ich liderskich rolach, przeprowadzam przez sytuacje kryzysowe i wymagające twórczych dostosowań do zmieniających się warunków, przygotowuję do nowych wyzwań i zadań, które przed nimi stoją.

Wspieram również osoby rozważające zmiany w karierze zawodowej lub też poszukujące swojej ścieżki w tym zakresie, pomagając im rozpoznać, jaka droga jest najlepsza dla realizacji potencjału, którym dysponują.

O mnie

W swojej pracy łączę podejście humanistyczno-doświadczeniowe (z jego koncentracją na relacji, poszerzaniu świadomości, całościowym podejściem do osoby i kontekstu, w jakim jest zanurzona) z poznawczo-behawioralnym i skoncentrowanym na rozwiązaniach (TSR) (uwzględnienie badań skuteczności poszczególnych interwencji terapeutycznych, nacisk na praktykowanie zmiany zachowania, rola wartości i stawiania celów).

Wierzę, że tym, co umożliwia rzeczywistą zmianę, jest połączenie akceptacji i zaangażowanego działania. Do wartości, które są dla mnie najważniejsze, należą autentyczność, empatia, uważność, ciekawość i twórczość. W wolnym czasie uwielbiam spotykać się z przyjaciółmi, słuchać, czytać, wędrować i chodzić do teatru.

Moją misją jest wspierać ludzi w tym, aby żyli pełnią życia, to znaczy mieli dostęp do życiowej energii oraz pełny, autentyczny i wspierający kontakt ze sobą i z innymi osobami.

Wykształcenie i doświadczenie zawodowe

Ukończyłem Program Pomocy Psychologicznej w Instytucie Integralnej Psychoterapii Gestalt w Krakowie, jak również szkolenie z terapii poznawczo-behawioralnej, terapii akceptacji i zaangażowania oraz terapii schematów. Jestem absolwentem Szkoły Profesjonalnego Coachingu w Instytucie Psychoedukacji i Rozwoju Integralnego w Krakowie, Szkoły Liderów oraz Studium Zarządzania i Biznesu UJ.

Kierowałem teatrem, byłem prezesem stowarzyszenia, redaktorem naczelnym czasopisma, dyrektorem wydawnictwa. Napisałem doktorat, dwie prace magisterskie, kilkadziesiąt artykułów naukowych i wystąpień konferencyjnych. Mam doświadczenie ze staży badawczych w USA (Stypendium Fulbrighta) i Finlandii. Stale rozwijam się przez warsztaty, szkolenia, lektury, a nade wszystko przez autentyczne spotkania z ludźmi, które bezustannie pozostają tym, co cenię w życiu najbardziej.

Umów wizytę

Instrukcja:

 1. W polu „miejsce wizyty” wybierz formę spotkania (stacjonarnie lub online). Wizyty stacjonarne odbywają się w IWR Kraków przy ul. Żwirki i Wigury 31/2, natomiast wizyty w formie online można umówić pod nazwą „IWR online”.
 2. Następnie wybierz usługę jaką jesteś zainteresowany (np. sesja terapeutyczna).
 3. W kolejnym kroku wybierz termin poprzez kliknięcie na dostępną godzinę wskazaną w kalendarzu.
 4. Po kliknięciu przycisku „przejdź do rezerwacji” zostaniesz przekierowany do formularza, który należy uzupełnić swoimi danymi (imię i nazwisko, nr telefonu, adres mailowy).
 5. Płatności za wizytę można dokonać poprzez szybki przelew na końcu formularza lub rozliczyć się gotówką ze specjalistą podczas umówionej wizyty. W przypadku spotkań online jest dostępna tylko forma płatności online.

Opinie

Pan Mariusz, z którym miałem przyjemność współpracować, okazał się profesjonalistą o głębokim zrozumieniu ludzkiej psychiki. Jego empatia oraz umiejętność słuchania stworzyły bezpieczną przestrzeń do otwartej rozmowy. Dzięki tej współpracy zyskałem nowe perspektywy i narzędzia do radzenia sobie z życiowymi wyzwaniami. Jego profesjonalne podejście i skoncentrowana praca sprawiły, że proces terapeutyczny był nie tylko efektywny, ale także przyjemny.

Sesje coachingowe z Mariuszem oceniam bardzo wysoko. Każde spotkanie było inspirujące, otwierało mi głowę, zmuszało do wysiłku. Było efektywne. Mariusz jest bystrym obserwatorem i wytrawnym słuchaczem, dobrze definiuje problemy i stawia celne pytania. Jest doskonałym rozmówcą, po prostu fachowcem w tym co robi. Nie bez znaczenia w mojej ocenie jest również fakt, że może czerpać ze swojego wieloletniego doświadczenia bycia szefem i liderem. Zdecydowanie polecam!
Piotr, team leader

Proces coachingowy z Mariuszem pomógł mi odkryć perspektywy, których na początku nie dostrzegałam. Zaczynałam z dużym niepokojem, poczuciem chaosu, niepewnością, stale towarzyszącym „nie wiem”. Mariusz, dzięki swojej uważności i odpowiednio dobranym pytaniom, pomagał mi przyglądać się ze spokojem poszczególnym elementom, które składały się na mój cel. Często przed spotkaniami tworzyłam sobie wyobrażenie tego, jak sesja może wyglądać i że właściwie nic nie może mnie zaskoczyć. Tymczasem Mariusz zapraszał mnie do wkroczenia na zupełnie nowe ścieżki, niewidoczne do tej pory. Słuchał tego, co mówię (a czasami mówię dużo i wyciągam wiele wątków), pomagał wyciągać z potoku słów to, co najważniejsze. Wspierał też w stawianiu kolejnych kroków. Podczas sesji czułam się bezpiecznie i wiedziałam, że z pełnym zaufaniem mogę dzielić się tym, co dla mnie ważne. Po spotkaniach miałam energię do działania w zgodzie ze sobą. Bardzo polecam pracę z Mariuszem!
Adriana, HR Business Partner

Jestem wdzięczny Mariuszowi za towarzyszenie na każdym etapie coachingu: od wprowadzenia w ten proces, przez ustalenie pierwszych celów, po wdrażanie realnych zmian w życiu. W czasie naszych spotkań zyskałem świeżą perspektywę na swoje wewnętrzne „ja” i zwiększyłem świadomość samego siebie. Mariusz zadawał mi trafne pytania i proponował różnorodne narzędzia, które efektywnie pomagały mi osiągać swoje cele. Jestem tym doświadczeniem zbudowany i zainspirowany do dalszego rozwoju osobistego.
Paweł, team leader

Sesje z Mariuszem pozwoliły mi zmienić sposób myślenia, dogłębnie przemyśleć, przewartościować i przezwyciężyć swoje obawy, ograniczenia, wątpliwości i zyskać nową perspektywę. Coaching znacząco podniósł mój poziom wiary w siebie i dał odwagę, by podjąć nowe, ambitne wyzwanie zawodowe.
Joanna, redaktorka, tłumaczka

Coaching u Mariusza miał dla mnie wiele twarzy i znaczeń. Wiele rzeczy się dla mnie w trakcie tej podróży zdarzyło, niejedno zobaczyłam, ale to, z czego jestem najbardziej zadowolona, to umiejętność nazywania rzeczy po imieniu i oddzielania wyobrażeń od rzeczywistości w trudnych dla mnie relacjach. I często były to niełatwe spotkania z prawdą, ale ogromnie ważne, bo budujące moją wolność wyboru. Zawsze w takich chwilach mogłam liczyć na silne ramię Mariusza, empatyczne spojrzenie i życzliwe wsparcie. Dziś czuję się bardziej stabilna wewnętrznie i niezależna. I chociaż ten proces był dla mnie jedną z wielu form pracy rozwojowej na sobą, to jestem w tym miejscu także dzięki niemu.
Barbara, właścicielka firmy

Serdecznie dziękuję Mariuszowi za inspirację do zmiany. Podczas sesji Mariusz zadaje trafne pytania i proponuje różne ćwiczenia, które mają na celu pokazanie nowej, świeżej perspektywy. Uważnie słucha, pomaga definiować cele, wyciągać wnioski oraz rozprawić się z wątpliwościami i obawami. Stopniowo okazuje się, że to, co nieznane, wcale nie musi przerażać, a zmiana jest możliwa.
Polecam! Monika, redaktorka, copywriterka

Nasze gabinety

Warsztaty rozwojowe prowadzone przez Mariusza:

Sprawdź aktualny harmonogram warsztatów lub zapisz się na listę chętnych.

Poznaj naszych innych specjalistów i znajdź odpowiednią osobę dla siebie.