fbpx

Mariusz Czaja

Pomoc psychologiczna, coach

Moją misją jest wspierać ludzi w tym, aby żyli pełnią życia, to znaczy mieli dostęp do życiowej energii oraz pełny, autentyczny i wspierający kontakt ze sobą i z innymi osobami. Udzielam pomocy psychologicznej w ujęciu humanistyczno-doświadczeniowym Gestalt i prowadzę sesje coachingowe.

Obecnie jestem w trakcie szkolenia na psychoterapeutę w Instytucie Integralnej Psychoterapii Gestalt w Krakowie. Ukończyłem Program Pomocy Psychologicznej w tymże instytucie, jak również szkolenie z terapii schematów. W pracy psychologicznej wykorzystuję też techniki poznawczo-behawioralne (w tym szczególnie zaczerpnięte z terapii akceptacji i zaangażowania i racjonalnej terapii zachowania) oraz inspirowane podejściem skoncentrowanym na rozwiązaniach (PSR). Jestem certyfikowanym coachem, absolwentem Szkoły Profesjonalnego Coachingu w Instytucie Psychoedukacji i Rozwoju Integralnego w Krakowie. Jestem też absolwentem Szkoły Liderów oraz Studium Zarządzania i Biznesu UJ.  

Jako coach specjalizuję się w pracy z liderami we wszelkich dziedzinach życia: menadżerami, liderami organizacji i grup nieformalnych, nauczycielami, wychowawcami, rodzicami. Pomagam im w odnalezieniu się w ich liderskich rolach, przeprowadzam przez sytuacje kryzysowe i wymagające twórczych dostosowań do zmieniających się warunków, przygotowuję do nowych wyzwań i zadań, które przed nimi stoją.

Wspieram również osoby rozważające zmiany w karierze zawodowej lub też poszukujące swojej ścieżki w tym zakresie, pomagając im rozpoznać, jaka droga jest najlepsza dla realizacji potencjału, którym dysponują.

Pomagam także osobom, które zmagają się z problemami w relacjach, zarówno zawodowych, jak i prywatnych. Przeprowadzam je przez proces uelastyczniania niewspierających wzorców zachowania i tworzenia takich, które pozwolą im na lepsze funkcjonowanie społeczne i skuteczniejsze osiąganie założonych celów.

Czwartym obszarem, w którym szczególnie oferuję swoje wsparcie, jest dziedzina twórczości, kreatywności, inwencji. Pomagam osobom potrzebującym zwiększyć swoją kreatywność, zmagającym się z kryzysami twórczymi albo chcącymi znaleźć sposób na finansowe zbilansowanie swoich twórczych projektów. 

Kolejna wyjątkowo ważna dla mnie przestrzeń to wspieranie osób związanych z nauką i edukacją. Towarzyszę im podczas realizacji trudnych projektów i tworzenia wymagających prac czy raportów, przygotowywania się do decydujących egzaminów i w trudnych momentach kariery zawodowej.

Jako antropolog kulturowy z wykształcenia i doświadczenia świetnie odnajduję się również we wspieraniu osób zmagających się z wyzwaniami powstającymi na skutek różnic kulturowych.

Coaching jest dla mnie przede wszystkim relacją, w której inspiruję drugą osobę do odkrywania i mobilizowania jej zasobów (mocnych stron) oraz omijania barier i ograniczeń, które przeszkadzają jej w pełnym wykorzystaniu jej potencjału. Dokonuje się to w trakcie kilku – kilkunastu spotkań (sesji), podczas których poprzez pytania i ćwiczenia mentalne inspiruję ją do poszerzania świadomości pozwalającego na spojrzenie na cel i sposoby jego osiągnięcia z nowej perspektywy. 

Kierowałem teatrem, pracowałem w galerii sztuki, byłem prezesem stowarzyszenia, redaktorem naczelnym czasopisma, reżyserem, aktorem, od ponad dwudziestu lat współpracuję z autorami książek jako redaktor i dyrektor wydawnictwa. Napisałem doktorat, dwie prace magisterskie, kilkadziesiąt artykułów naukowych i wystąpień konferencyjnych. Mam doświadczenie ze staży badawczych w USA (Stypendium Fulbrighta) i Finlandii. Stale rozwijam się przez warsztaty, szkolenia, lektury, a nade wszystko przez autentyczne spotkania z ludźmi, które bezustannie pozostają tym, co cenię w życiu najbardziej.

Opinie

Sesje coachingowe z Mariuszem oceniam bardzo wysoko. Każde spotkanie było inspirujące, otwierało mi głowę, zmuszało do wysiłku. Było efektywne. Mariusz jest bystrym obserwatorem i wytrawnym słuchaczem, dobrze definiuje problemy i stawia celne pytania. Jest doskonałym rozmówcą, po prostu fachowcem w tym co robi. Nie bez znaczenia w mojej ocenie jest również fakt, że może czerpać ze swojego wieloletniego doświadczenia bycia szefem i liderem. Zdecydowanie polecam!
Piotr, team leader

Proces coachingowy z Mariuszem pomógł mi odkryć perspektywy, których na początku nie dostrzegałam. Zaczynałam z dużym niepokojem, poczuciem chaosu, niepewnością, stale towarzyszącym „nie wiem”. Mariusz, dzięki swojej uważności i odpowiednio dobranym pytaniom, pomagał mi przyglądać się ze spokojem poszczególnym elementom, które składały się na mój cel. Często przed spotkaniami tworzyłam sobie wyobrażenie tego, jak sesja może wyglądać i że właściwie nic nie może mnie zaskoczyć. Tymczasem Mariusz zapraszał mnie do wkroczenia na zupełnie nowe ścieżki, niewidoczne do tej pory. Słuchał tego, co mówię (a czasami mówię dużo i wyciągam wiele wątków), pomagał wyciągać z potoku słów to, co najważniejsze. Wspierał też w stawianiu kolejnych kroków. Podczas sesji czułam się bezpiecznie i wiedziałam, że z pełnym zaufaniem mogę dzielić się tym, co dla mnie ważne. Po spotkaniach miałam energię do działania w zgodzie ze sobą. Bardzo polecam pracę z Mariuszem!
Adriana, HR Business Partner

Sesje z Mariuszem pozwoliły mi zmienić sposób myślenia, dogłębnie przemyśleć, przewartościować i przezwyciężyć swoje obawy, ograniczenia, wątpliwości i zyskać nową perspektywę. Coaching znacząco podniósł mój poziom wiary w siebie i dał odwagę, by podjąć nowe, ambitne wyzwanie zawodowe.
Joanna, redaktorka, tłumaczka

Coaching u Mariusza miał dla mnie wiele twarzy i znaczeń. Wiele rzeczy się dla mnie w trakcie tej podróży zdarzyło, niejedno zobaczyłam, ale to, z czego jestem najbardziej zadowolona, to umiejętność nazywania rzeczy po imieniu
i oddzielania wyobrażeń od rzeczywistości w trudnych dla mnie relacjach. I często były to niełatwe spotkania z prawdą, ale ogromnie ważne, bo budujące moją wolność wyboru. Zawsze w takich chwilach mogłam liczyć na silne ramię Mariusza, empatyczne spojrzenie i życzliwe wsparcie. Dziś czuję się bardziej stabilna wewnętrznie i niezależna. I chociaż ten proces był dla mnie jedną z wielu form pracy rozwojowej na sobą, to jestem w tym miejscu także dzięki niemu.
Barbara, właścicielka firmy

Serdecznie dziękuję Mariuszowi za inspirację do zmiany. Podczas sesji Mariusz zadaje trafne pytania i proponuje różne ćwiczenia, które mają na celu pokazanie nowej, świeżej perspektywy. Uważnie słucha, pomaga definiować cele, wyciągać wnioski oraz rozprawić się z wątpliwościami i obawami. Stopniowo okazuje się, że to, co nieznane, wcale nie musi przerażać, a zmiana jest możliwa. Polecam!
Monika, redaktorka, copywriterka

Jestem wdzięczny Mariuszowi za towarzyszenie na każdym etapie coachingu: od wprowadzenia w ten proces, przez ustalenie pierwszych celów, po wdrażanie realnych zmian w życiu. W czasie naszych spotkań zyskałem świeżą perspektywę na swoje wewnętrzne „ja” i zwiększyłem świadomość samego siebie. Mariusz zadawał mi trafne pytania i proponował różnorodne narzędzia, które efektywnie pomagały mi osiągać swoje cele. Jestem tym doświadczeniem zbudowany i zainspirowany do dalszego rozwoju osobistego.
Paweł, team leader

Poznaj naszych specjalistów

Adriana Błażej_800x450
Adriana Błażej
Coach
Szymon Niżegorodcew
Szymon Niżegorodcew
Coach
Joanna Szczepanik
Joanna Szczepanik
Coach, psycholog